Blog miłośników kawy
RSS
25 kwi

Arabica czy Robusta – oto jest pytanie :)

Autor: Kawomaniak kategoria: Kawowe fakty i mity,Rodzaje kaw 0 komentarzy

Arabica to synonim kawy najwyższej jakości. Lekko kwaskowata, urzeka niezwykłym czekoladowym posmakiem. Robusta jest zdecydowanie ostrzejsza i bardziej gorzka, zawiera za to dużo więcej kofeiny.


Szlachetna Arabica

Coffea Arabica to najstarszy i najbardziej popularny gatunek kawy, pochodzący z Etiopii, a uprawiany na wyżynach pellini top3Brazylii i Kolumbii, w Indiach i Afryce Równikowej, na Jawie, Sumatrze oraz Karaibach. Ziarna Arabiki są podłużne, zielonkawe i mają jasną, prostą bruzdę. Zawierają niewielką ilość kofeiny, bo tylko między 1 a 1,7%, jednakże ich smak po zmieleniu i zaparzeniu jest znakomity. Napar jest łagodny, aromatyczny, lekkokwaskowaty (ale nie kwaśny), niekiedy z aksamitnym czekoladowym posmakiem. Na świecie jest uprawianych ponad 20 odmian Arabiki. Do najbardziej szlachetnych odmian można zaliczyć m.in. Arabicę Excelso Kolumbia (najlepsza i najdroższa kawa kolumbijska, jedwabista w smaku i doskonale zrównoważona), Arabikę Kostaryka Tarazzu (najwyżej ceniona kawa kostarykańska o lekkim smaku i orzechowej nucie, dość orzeźwiająca i mocna) i dziką Arabikę Etiopia Djimah (specyficzny, bogaty smak z akcentami winnymi i owocowymi). Bardzo ciekawą odmianą kawy jest też Arabica Nikaragua Superior. Zalecana do kawy espresso, charakteryzuje się dobrą kwaskowatością i naturalnym, koniakowym posmakiem. Łagodna w smaku, wyróżnia się silnym aromatem o średniej mocy. Najdroższą i najbardziej luksusową odmianą Arabiki jest Jamajka Blue Montain, doskonale zrównoważona, z akcentami owocowymi i delikatną kwaskowatością. Jeśli mowa o Arabice do głowy przychodzi mi kawa Pellini TOP oraz New York Extra. Wg mnie, najlepsze 100% Arabici.

Wyrazista Robusta
Robusta, którą odkryto dopiero w XIX wieku, rośnie i owocuje szybciej niż Arabika. Jest gatunkiem bardziej odpornym Vergnano-GRAN AROMAna warunki klimatyczne, można ją więc uprawiać w niższychi łatwiej dostępnych partiach gór. Rośnie m.in. w Kamerunie, Ugandzie i Wietnamie. Ziarna Robusty mają żółto-zielono-brązową barwę. Są z reguły mniejsze i bardziej owalne od ziaren Arabiki. Jej smak jest bardziej zdecydowany, ostrzejszy. Jest także bardziej gorzka i zawiera więcej kofeiny – od 2 do 4%. Na świecie jest tylko kilka odmian Robusty. Ta o najwyższej jakości uprawiana jest w Ugandzie i Zairze i doskonale nadaje się do produkcji wybornego cappuccino.  Super kawą z dodatkiem dużej ilości Robusty jest w Pellini Classico czy Vergnano Gran Aroma - dobra cena i niezła moc, ale np. GIMOKA Grand Bar posiada jej aż 80%.

Autor: Filip Wydziałkiewicz

Brak komentarzy

Napisz swój komentarz

Wypełnij proszę poniższy formularz.
Imię
E-mail
Strona www
Twój komentarz