Blog miłośników kawy
RSS
21 paź

Czy kobiety w ciąży mogą pić kawę? Tak!

Autor: Kawomaniak kategoria: Kawowe fakty i mity Komentarzy: 2

Picie kawy w ciążyMamy kolejną dobrą informację dla kobiet w ciąży, a przynajmniej dla tych, które lubią pić kawę. Według najnowszych badań ciężarne kobiety wcale nie muszą rezygnować na dziewięć miesięcy z picia swojej ulubionej „małej czarnej”. Oczywiście pod warunkiem, że będą ją spożywały w rozsądnych ilościach.

Lekarze apelowali wcześniej do kobiet w ciąży, aby unikały picia kawy i spożywania innych produktów kofeinowych podczas ciąży, ponieważ mogą one powodować poronienia i różnego typu komplikacje. Wnioski te wysunięto na podstawie badań, które dowiodły, że kofeina niekorzystnie wpływa na łożysko, zwiększając szansę przedwczesnych narodzin i poronień.

Doktor Laura Corio, ekspert od zdrowia kobiet mówi, że nadmierne ilości kofeiny mogą sprawić, że dziecko będzie nadpobudliwe i mogą mieć wpływ na implantację płodu:

Tak, zdecydowanie, kofeina może oddziaływać negatywnie na dziecko, powodować problemy w funkcjonowaniu serca, w oddychaniu czy pracy mózgu, na przykład zwiększać tempo oddechu czy bicia serca.

Z badań, którymi objęto kobiety, które spożywały w ciąży zbyt duże ilości kofeiny wynika, że 16% wszystkich ciąż zakończyło się poronieniem, a 12% dzieci urodziło się przedwcześnie.

Wcześniejsze badania dały niepotwierdzone wyniki odnośnie niebezpieczeństwa „umiarkowanej konsumpcji kofeiny” w przypadku ciężarnych kobiet. Ale komitet przy American College of Obstetricians and Gynecologists twierdzi, że działanie kofeiny wcale nie jest tak niekorzystne, jak się mówi.

Medyczna definicja „umiarkowanej konsumpcji kofeiny” obejmuje picie około czterech małych filiżanek kawy lub herbaty lub zjadanie 6-7 czekoladowych batoników dziennie.

Myślę, że to najwyższy czas, aby powiedzieć wszystkim kobietom, że można wypijać dziennie filiżankę kawy, nawet będąc w ciąży – powiedział William Barth, przewodniczący komitetu.

Corio twierdzi, że picie małych ilości kawy nie ma żadnych negatywnych skutków dla zdrowia dziecka. Ekspertka twierdzi, że nie wpływa ona również na płodność kobiet i wyniki badań podczas ciąży. Zupełnie inaczej jest, kiedy ciężarna dostarcza swojemu organizmowi wysokie dawki kofeiny, które mogą negatywnie wpływać na dziecko, na przykład powodując opóźnienie jego wzrostu.

Corio sugeruje swoim pacjentkom, że mogą spożywać do 150 mg kofeiny dziennie. Szczególnie jednak ostrzega je przed kawą ze Starbucksa, która zawiera wyższy poziom kofeiny w porównaniu do innych marek.

Zawsze pozwalałam swoim pacjentkom pić jedną filiżankę kawy. Ciemna czekolada, herbata, kawa. Do wyboru. Jeśli nie przekroczysz limitu 200 mg, wszystko będzie ok. Nie masz powodów, aby niepokoić się o swój płód – uspokaja.

Autor: Anna Borkowska / Żródło: figa.pl

Autor: Filip Wydziałkiewicz

Odpowiedzi: 2 do wpisu “Czy kobiety w ciąży mogą pić kawę? Tak!”

  1. eryka pisze:

    w ciąży przerzuciłam się na mama coffee, wolę unikać skoków ciśnienia dlatego ze zwykłej kawy zupełnie zrezygnowałam, kupuję sobie w rossmanie wersję toffii albo waniliową i piję z przyjemnością, robię sobie kawę mrożoną a nawet kawowe lody :D pyyycha

  2. Sabina pisze:

    A co sądzisz o tej kawie dla mam z rosmana? Ja staram się o dziecko i mam zamiar zrezygnować z kawy kofeinowej zupełnie, kiedy zajdę w ciążę. Piłam saszetkę tej zbożowej i wydaje się okej :)

Napisz swój komentarz

Wypełnij proszę poniższy formularz.
Imię
E-mail
Strona www
Twój komentarz