Blog miłośników kawy
RSS
09 lis

Jak poprawnie przechowywać kawę?

Autor: Kawomaniak kategoria: Kawowe porady 0 komentarzy

Jak poprawnie przechowywać kawę ?Świeża kawa ma wielu wrogów: powietrze, wilgoć, nadmierne ciepło, światło słoneczne i inne zapachy. W kontakcie z nimi kawa traci swoje aromaty i wietrzeje. Receptą na zachowanie świeżości jest odpowiednie jej przechowywanie.

Jaki pojemnik?

Dobry pojemnik do kawy powinien być: szczelny i nieprzezroczysty.

Powietrze to czynnik najbardziej degradujący aromaty kawowe. Im lepiej uda się odizolować kawę od tlenu tym lepiej. Szczelny pojemnik oprócz kontaktu z powietrzem powinien również chronić kawę przed wilgocią, drugim w kolejności niszczycielem świeżości.

Na szczelność można wykonać prosty test. Jeśli zamknąłeś kawę w pojemniku a nadal czujesz jej zapach, to znaczy, że jest on nieszczelny.. Wydobywający się zapach jest równoznaczny z ulatnianiem się aromatów. Pozostaje, albo dodatkowo zabezpieczyć kawę w pojemniku, albo wymienić pojemnik.

Po powietrzu, wilgoci i nadmiernym cieple światło słoneczne to kolejny czynnik degradujący smak kawy. Jeśli nie możesz znaleźć nieprzezroczystego pojemnika to po prostu chowaj go szafki, gdzie promienie słoneczne nie dochodzą.

Powyższe założenia idealnie spełniają pojemniki ceramiczne, które w stosunku do pojemników z tworzyw sztucznych skutecznie nie pozwalają na przenikanie się zapachów.

wskazówki

* nie wysypuj kawy z jej oryginalnego opakowania (nawet jeśli wkładasz ją do innego pojemnika), zawsze jest to dodatkowa ochrona przed powietrzem
* im bardziej wypełnisz pojemnik kawą tym lepiej (pozostawisz mniej miejsca na powietrze), jeśli masz taką możliwość to syp kawę po brzegi, lub używaj mniejszych pojemników

Nasz sposób na przechowywanie kawy

Nie jesteśmy zwolennikiem rozwiązań radykalnych i do przechowywania kawy podchodzimy w sposób praktyczny. Staramy się zapewnić kawie świeżość, ale nie popadamy w skrajności z jej mrożeniem, czy super hermetycznym przechowywaniem.
nasze pojemniki na kawę
Nasze pojemniki na kawę

Metalowe, z pokrywką z tworzywa sztucznego. Nie są hermetyczne, ale po dodatkowym zabezpieczeniu kawy, wystarczająco szczelne.

W biurze używamy metalowych pojemników z wieczkiem z tworzywa sztucznego, które są uszczelnione gumową wkładką. Są to pojemniki kupione w lokalnym markecie (dla osób z Koszalina polecam rozejrzeć się w Sano) w cenie po kilkanaście złotych za sztukę (ok. 12zł za mały i 15zł za duży, o ile dobrze pamiętam)

Do takiego pojemnika wkładamy kawę w jej oryginalnym opakowaniu, które dodatkowo zamykamy biurową klamrą.
dodatkowe zamknięcie opakowania klamrą
Klamry biurowe – skuteczny sposób na dodatkowe zamknięcie opakowania

Proste i praktyczne zamknięcie. Zaciśnięcie klamr skutecznie ogranicza dostęp powietrza.

Mam świadomość, że nasza metoda nie jest idealna, ale na warunki biurowe sprawdza się bardzo dobrze. Wsypanie kawy bezpośrednio do takiego pojemnika jak te pokazane wyżej nie jest dobrym pomysłem (szybko wietrzeje), ale zostawiając ją w o oryginalnym opakowaniu i dodatkowo zabezpieczając jesteśmy w stanie cały czas pić ją świeżą.

Jak długo można przechowywać kawę?

Im bardziej będziesz się wciągać w przygotowywanie dobrej kawy tym krócej będziesz ją przechowywać.. Widzę to po sobie, gdzie na początku puszka z kiepską pokrywką była wystarczająca i kawa sobie tak w niej stała i wietrzała.., a teraz we wszystkich szczelnych puszkach są odpowiednio zabezpieczone oryginalne opakowania i staram się, aby kawa z nich szybko znikała.

Kawy mielonej w zasadzie nie powinno się przechowywać (kawę mielimy na bieżąco przed spożyciem), ale jeśli już musisz to warto tu szczególnie zadbać o szczelność pojemnika. Czas optymalnej świeżości kawy mielonej to maksymalnie kilka dni (w dobrych warunkach). W przypadku kawy ziarnistej w zależności od warunków czas przechowywania może wynieść kilka tygodni.

Sam nie piję dużo kawy i samodzielne zużycie paczki kawy mielonej o objętości 200g lub 250g (standardowa objętość dostępna w sklepach), tak aby była ona cały czas świeża było nie lada wyzwaniem. Szukałem kawy mielonej w opakowaniach poniżej 200g, ale ciężko jest znaleźć dobrą kawę pakowaną w taki sposób.

Z mojego doświadczenia wynika, że najlepszym sposobem na świeżość mielonej kawy są.. znajomi ;) Dzięki ludziom, którzy chętnie uczestniczą w kawowych eksperymentach, nic się u nas w biurze nie marnuje. Szybkie zużycie to najlepszy sposób na świeżość kawy. Aktualnie przerzucamy się na kawę świeżo paloną i samodzielnie mieloną więc problem ze świeżością kawy mielonej odpada, ale gdy jesteś skazany na kawę mieloną to pozostaje telefon do przyjaciela i wspólna degustacja ;)

Wśród kawoszy sporo kontrowersji budzi temat przechowywania kawy w lodówce, ale patrząc na objętość tego wpisu (który miał być krótki ;) ten temat rozwinę we wpisie następnym..

Ciekawy jestem jak Ty przechowujesz swoją kawę? Opisz swój sposób w komentarzu, będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Źródło: blog.presso-polska.pl

Autor: Filip Wydziałkiewicz

Brak komentarzy

Napisz swój komentarz

Wypełnij proszę poniższy formularz.
Imię
E-mail
Strona www
Twój komentarz