Blog miłośników kawy
RSS
20 paź

Jakość kawy wpływa na atmosferę pracy i relacje biznesowe

Autor: Kawomaniak kategoria: Kawowe fakty i mity 0 komentarzy

Kawa w biurzeKawa i jej jakość ma istotny wpływ na atmosferę pracy w biurze oraz na zewnętrzne relacje biznesowe z klientami firmy – wynika z badania TNS OBOP. Z badania wynika, że w zdecydowanej większości firm (66%), ponad połowa pracowników pije kawę zaraz po przyjściu do biura. W 33% przedsiębiorstw zwyczaj ten dotyczy prawie wszystkich pracowników danej firmy, a tylko w co setnej firmie (1%) kawy na rozpoczęcie dnia pracy nie pije nikt lub prawie nikt. Na tej podstawie można wyciągnąć wniosek, że kultura picia kawy na stałe zagościła także w sferze zawodowej naszego życia.

Okazuje się, że nie bez znaczenia jest również jakość kawy w biurze. Respondenci pytani o ulubiony jej rodzaj ani razu nie wskazali kawy rozpuszczalnej czy sypanej. Możliwość korzystania z ekspresu do kawy wpływa więc bezpośrednio na lepszą atmosferę pracy i to zdaniem aż 65% respondentów. Według 63% ankietowanych możliwość wypicia filiżanki dobrej kawy wpływa także na poprawę warunków pracy w ogóle. Zarządzający firmą, którzy zauważyli taką relację, decydują się często na wydzielenie specjalnego miejsca na terenie biura, gdzie pracownicy mogą usiąść, napić się kawy i porozmawiać. Z badania wynika, że taką możliwość mają pracownicy aż 72% firm.

Możliwość korzystania z ekspresu do kawy przez pracowników wpływa na poprawę wizerunku firmy w ogóle i to zdaniem aż 68% rozmówców – wynika z badania TNS OBOP.

W trzech na pięć firm (59%) klienci są zawsze lub prawie zawsze częstowani kawą z ekspresu, a tylko w 4% firm nie ma takiego zwyczaju. Co istotne, zdecydowana większość badanych (81%) twierdzi, że częstowanie klientów kawą z ekspresu dobrej jakości, wpływa na polepszenie kontaktów i lepsze relacje, przy czym aż co czwarty respondent (25%) jest o tym zdecydowanie przekonany.

Badanie potwierdza, że dwie na pięć firm (40%) zdecydowało się na zakup ekspresu do kawy ze względu na aspekt socjalny – ponieważ chciało poprawić warunki pracy pracownikom, a 23% firm dokonało takiego zakupu pod wpływem oczekiwań klientów. Dla podobnego odsetka firm (20%) czynnikiem, który przyczynił się do nabycia ekspresu była chęć podążania za trendami i przekonanie, że w każdej nowoczesnej firmie jest ekspres.

Niezależnie od motywów, niemal wszyscy badani (94%) byli zdania, że decyzja o zakupie ekspresu do kawy była jak najbardziej słuszna.

Badanie telefoniczne CATI przeprowadzone przez TNS OBOP w dniach 8-22 września 2010 roku na próbie 300 polskich firm (200 posiadających ekspresy do kawy i 100 takich, które nie posiadają ekspresu do kawy) na zlecenie Nestlé Nespresso S.A.

Źródło: WirtualneMedia.pl / TNS OBOP

Autor: Filip Wydziałkiewicz

Brak komentarzy

Napisz swój komentarz

Wypełnij proszę poniższy formularz.
Imię
E-mail
Strona www
Twój komentarz