Blog miłośników kawy
RSS
10 lut

Kawa pomaga w stresie, ale tylko kobietom!

Autor: Kawomaniak kategoria: Kawa a zdrowie,Kawowe aktualności 0 komentarzy

Kawa na stres? Tylko dla kobiet!Czy działanie kawy jest takie samo w przypadku obu płci? Czy mała czarna pomaga radzić sobie ze stresem i polepsza pamięć zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn? Otóż nie. Jak donosi Journal of Applied Social Psychology, na nas kawa działa o wiele lepiej! Działanie kawy na kobiety i mężczyzn zainteresowało dr Lindsay St Claire z Uniwersytetu Bristolskiego. Ona i jej współpracownicy przeprowadzili badania, które miały pokazać, jak działa kawa na przedstawicieli każdej płci, znajdujących się w sytuacjach stresowych – co dzieje się z ich ciałem i zachowaniem.

Do badania zaproszono 64 osoby – kobiety i mężczyzn, których połączono w jednopłciowe pary. Każda para miała wykonywać różne zadania: prowadzenie negocjacji, układanie puzzli, ćwiczenia pamięciowe. Uczestników poinformowano, że ostatnim zadaniem będzie publiczna prezentacja, w czasie której będą musieli opowiedzieć o uzyskanych wynikach. Przy okazji naukowcy sprawdzili na uczestnikach działanie kawy – połowie biorących udział w eksperymencie podano kawę bezkofeinową, drugiej połowie – zwykłą.

Psychologowie zauważyli, że mężczyźni gorzej poradzili sobie w testach pamięciowych, gdy poczęstowano ich zwykłą małą czarną. Na ułożenie puzzli potrzebowali ok. 20 sekund więcej niż ci, którzy sączyli napój bezkofeinowy. W przeciwieństwie do nich, kobiety pijące kawę z kofeiną poradziły sobie z układanką o 100 sekund szybciej niż druga grupa.

Inicjatorzy badań doszli do wniosku, że w sytuacjach stresowych kawa polepsza pamięć i zdolności poznawcze u kobiet, za to spowalnia podejmowanie decyzji u mężczyzn.

W trakcie wcześniejszych badań wielokrotnie brano pod lupę działanie kawy. Niewątpliwie niektórym mała czarna szkodzi (osobom z nadciśnieniem lub wrzodami), jednak pita w ograniczonych ilościach nie tylko chwilowo polepsza pamięć, ale i przyspiesza metabolizm oraz może zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę i Alzheimera.

Źródło: w-spodnicy.pl / dailymail.co.uk

Autor: Filip Wydziałkiewicz

Brak komentarzy

Napisz swój komentarz

Wypełnij proszę poniższy formularz.
Imię
E-mail
Strona www
Twój komentarz