Blog miłośników kawy
RSS
13 paź

Kawa w kapsułkach podbija rynek. Kogo boli sukces Nespresso?

Autor: Kawomaniak kategoria: Kawowe aktualności Komentarzy: 8

Kapsułki z kawą NespressoKawa w kapsułkach cieszy się coraz większą popularnością. Nespresso, pionier i lider branży, zarabia na swoim systemie krocie. Jedynie bilans ekologiczny pozostawia wiele do życzenia. Kolorowe aluminiowe kapsułki błyszczą oświetlone sklepowymi lampami. Za ladą schludnie ubrane ekspedientki doradzają klientom kupującym kawę Nespresso. Łagodna czy intensywna? Mocna czy szlachetna? W osobnym pomieszczeniu członkowie Klubu Nespresso popijają Espressi, w tym celu muszą przedstawić kartę klubową lub brelok do kluczy. Dwa kroki dalej mogą wybierać w ofercie okularów słonecznych Armani i Dolce&Gabbana.

Szwajcarskiemu koncernowi spożywczemu Nestlé udało się wykreować z kawy w kapsułkach produkt lifestylowy. Do koncepcji Nespresso należą zarówno ekskluzywne sklepy, jak ten w luksusowym berlińskim domu towarowym KaDeWe, jak i sama sugerowana ekskluzywność – kapsułki są dostępne tylko w firmowych sklepach lub w internecie w cenie od 35 do 39 centów za sztukę. Hollywoodzka gwiazda George Clooney promuje kawę nazywaną przez Nespresso Grand Cru, co jest właściwie terminem zarezerwowanym dla drogich win.

Zobacz Georga Clooneya i Johna Malkovicha w reklamie Nespresso:

 

Kawa w kapsułkach w duchu epoki

Pomysł się sprawdził: Według danych koncernu w ubiegłym roku obrót Nespresso wyniósł trzy miliardy franków szwajcarskich, co oznacza ponad 20 procentowy wzrost. Firma jest obecna w ponad 50 krajach. Co minutę na całym świecie wypijanych jest 12.300 filiżanek kawy Nespresso, o 2.300 więcej niż w 2009 roku. Porcjowana kawa dobrze współgra z duchem epoki, coraz większą liczbą singli i modą na szybki łyk kawy w biegu. We Francji i Szwajcarii w ofercie Nestlé znajdziemy już nawet herbatę w kapsułkach.

Jest jednak pewien problem. Oferowane na rynku systemy kawy w kapsułkach przyczyniają się do powstawania odpadów, które nie są koniecznością. Organizacje ekologiczne krytykują: Właśnie tak nie powinno wyglądać wprowadzanie produktu na rynek – mówi Benjamin Bongardt, ekspert ds. odpadów w organizacji na rzecz ochrony środowiska Naturschutzbund. Według ekologów, na jedną kapsułkę przypada około 1,13 gram aluminium; uwzględniając dane o sprzedaży Nespresso daje to na minutę 14 kg aluminium – i 834 kg na godzinę.

 

Zobowiązania Nespresso dają nadzieję

Jeśli chodzi o bilans ekologiczny swoich produktów, Nespresso – niezależna firma w grupie Nestlé – zwraca uwagę na uruchomiony w 2009 roku program Ecolaboration. Założenia programu dają nadzieję: Do 2013 roku firma zobowiązała się ograniczyć o 20 procent emisję CO2 przypadającą na wyprodukowanie każdej porcji kawy oraz do nabywania 80 procent kawy w ramach firmowego programu AAA Sustainable Quality Program.

Celem programu jest związanie plantatorów z przedsiębiorstwem, poprzez zagwarantowanie im odbioru produktów, co ma pomóc w stworzeniu zrównoważonych procesów produkcji rolnej. W tym celu Nespresso współpracuje także z Rainforest Alliance. Jednak certyfikatowi jakości tej organizacji proekologicznej zarzuca się, że produkty oznaczone tym symbolem sprawiają jedynie wrażenie wytwarzanych i sprzedawanych zgodnie z zasadami Fair Trade, a w rzeczywistości są instrumentem służącym poprawie wizerunku producentów.

Dlatego też szwajcarska organizacja Solidar Suisse wezwała Georga Clooney`a do wywierania presji na Nespresso. Firma powinna sprzedawać kawę zgodnie z polityką Sprawiedliwego Handlu oraz stawiać na wiarygodne certyfikaty. W odpowiedzi firma Nespresso stwierdziła: Firma jest przekonana, że Nespresso robi już teraz dużo więcej dla długofalowej poprawy jakości życia plantatorów oraz ich rodzin i pracowników, niż żąda od niej w swojej kampanii szwajcarska organizacja.

 

Ty też możesz napisać do Georga Clooneya:

W przypadku recyklingu firma postawiła sobie już w 2009 roku za cel zwiększenie wydajności do 75 procent. Według danych Nespresso, w 2010 roku firma osiągnęła już 60 procent zakładanego celu. Aby osiągnąć taki wynik firma wprowadziła częściowo własny system zbiórki opakowań wtórnych. W sklepach Nespresso w Austrii oraz sklepach partnerskich, a nawet w niektórych gminach, pojawiły się specjalne punkty zbiorcze zużytych kapsułek. W tej chwili jest ich łącznie 780.

 

Wydajność recyklingu nierówna poziomowi recyklingu

Zasadnicze pytanie brzmi, ilu pijących kawę faktycznie korzysta z takiego systemu. – Za każdym razem kiedy konsumenci muszą z własnej inicjatywy zwrócić coś bez kaucji, nie funkcjonuje to zbyt dobrze – mówi Indra Enterlein z Naturschutzbund. – Faktyczny światowy poziom recyklingu jest znacznie mniejszy niż wydajność recyklingu. Oznaczałoby to, że w ubiegłym roku ponad 40 procent zużytych na świecie kapsułek nie zostało poddanych recyklingowi.

Aluminium poddane procesowi recyklingu wykazuje te same cechy jak nowo wyprodukowane, a sam proces związany z odzyskiem surowców wtórnych wymaga tylko pięciu procent energii potrzebnej do produkcji tzw. aluminium pierwotnego. Sama produkcja jest bardzo energochłonna i nie bez ryzyka. Na wyprodukowanie jednego kilograma aluminium potrzeba około 13 kilowatogodzin energii. Do produkcji tego stopu potrzebna jest także ruda boksytu.

 

Nespresso stworzyło rynek

- Przy wydobyciu boksytu karczowany jest las deszczowy i niszczone są całe połacie cennych terenów – mówi Indra Enterlein z Naturschutzbund. Ubocznym procesem produkcji aluminium jest także toksyczny czerwony szlam. W ubiegłym roku na Węgrzech doszło do rozszczelnienia jednego ze zbiorników poprodukcyjnych i czerwona maź zalał dwie miejscowości niszcząc je doszczętnie.

Naturschutzbund krytykuje stosowanie aluminium także dlatego, że wzrasta popyt na ten metal. – Problemem jest to, że Nespresso stworzyło rynek, którego wcześniej nie było – mówi Enterlein. W ten sposób powstaje nieuchronnie więcej aluminium pierwotnego, które jest po części potrzebne nawet do produkcji wyrobów z aluminium recyklingowego. – Jeśli Nespresso poważnie traktuje swoje zapowiedzi ochrony środowiska, to firma powinna zredukować stosowanie aluminium w swoich produktach.

Jednak firma wcale nie zamierza tego robić – w końcu aluminiowe kapsułki z kawą są prawdziwą kopalnią złota. System producenta kawy ma także korzyści dla środowiska: Kto parzy tylko pojedyncze filiżanki kawy zamiast całego dzbanka, ten wylewa znacznie mniej.

Źródło: Money.pl

Autor: Filip Wydziałkiewicz

Odpowiedzi: 8 do wpisu “Kawa w kapsułkach podbija rynek. Kogo boli sukces Nespresso?”

 1. castle empire pisze:

  Rozumiem wszystko w kapsułkach w naszych czasach, gdzie wszystko tzreba szybko albo jeszcze szybciej, ale ja się wolę rozkoszować prawdziwą, świeżo zmieloną kawą. Ma po prostu lepszy smak niż takie kapsułki.

 2. Janusz pisze:

  Kawy w kapsułkach (oryginalne ;) mają kwaskowaty smak i jak się je po użyciu otworzy to zapach wszystkich odmian (smaków) jest taki sam. Wnioskuję z przykrością, iż wszystkie smaki są robione na jednej bazie kawy (nie najlepszej) i tylko dodane aromaty nadają inne odczucia smakowe.

 3. Barbara pisze:

  Gdzie można kupić kawę Nespresso w Polsce

 4. Giuseppe pisze:

  W dzisiejszych czasach lubujemy się w gadżetach, więc nie dziwi fakt, że taka nowość znalazła swoich odbiorców. A to, co jest w środku staje się kwestią drugorzędną, zwycięża ładne opakowanie i moda.

 5. Monika pisze:

  a ja proponuję podejść do takiego stoiska i spróbować chociaż tej kawy, dopiero wnioskować i wydawać sądy…, bo śmieszy mnie mentalność która z góry zakłada, że coś jest be z założenia i bo taki stereotyp.
  Monika

 6. Agnieszka pisze:

  Ja pije kawe w kapsulkach Nespresso juz pare lat i mimo ze jest troche droga to mnie zalezy na jakosci i smaku.Pijam tylko Ristretto, Arpeggio and Fortissio, Smak takze moze popsuc za duza ilosc wody , prosze nie oszczedzajcie ,bez top up wody a napewno docenicie smak i jakosc.Polecam, Bon appetit :-)

 7. CELA pisze:

  Gdzie można kupić kawe w kapsułakch do ekspresu NESPRESSO

 8. KrzysieK pisze:

  Niestety coś za coś! Kupując ulubione smakołyki pakowane po kilka sztuk w foliowe torebki i dodatkowo w folijki i jeszcze owinięte papierem batony- też zaśmiecają a mimo wszystko nie możemy się oprzeć! I na kapsułki znajdzie się recyklingowy sposób

Napisz swój komentarz

Wypełnij proszę poniższy formularz.
Imię
E-mail
Strona www
Twój komentarz