Blog miłośników kawy
RSS
22 maj

Kawa zmniejsza ryzyko groźnego zapalenia dróg żółciowych

Autor: Kawomaniak kategoria: Kawa a zdrowie Komentarzy: 2

Regularne picie kawy może zmniejszać ryzyko pierwotnego stwardniającego zapalenia dróg żółciowych, przewlekłej choroby autoimmunologicznej, prowadzącej do niewydolności i marskości wątroby – informuje serwis EurekAlert

Naukowcy z Kliniki Mayo prowadzili badania w grupie pacjentów cierpiących na pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (ang. primary sclerosing cholangitis, w skrócie PSC) i pierwotną marskość żółciową wątroby (ang. primary biliary cirrhosis, w skrócie PBC) oraz porównano z kontrolną grupą zdrowych osób. Okazało się, że spożywanie kawy miało związek z PSC, jednak nie z PBC, co sugeruje, że schorzenia te mogą różnić się bardziej niż sądzono.

- Choć pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych występuje rzadko, powoduje ogromne spustoszenie w organizmie. Wciąż szukamy różnych możliwości zmniejszenia ryzyka, a te rezultaty wskazują na nowy czynnik środowiskowy, który może również pomóc ustalić przyczyny tej i innych chorób autoimmunologicznych – mówi autor badań dr Craig Lammert.

Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych dwukrotnie częściej dotyka mężczyzn, przy czym przez długi czas może przebiegać bezobjawowo. Na skutek włóknienia i uszkodzenia wewnątrz- i zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych dochodzi do zastoju żółci w drogach żółciowych. Powikłaniem może być rak dróg żółciowych, jelita grubego, wątroby lub trzustki.

Źródło: PAP

Autor: Filip Wydziałkiewicz

Odpowiedzi: 2 do wpisu “Kawa zmniejsza ryzyko groźnego zapalenia dróg żółciowych”

  1. Maggi pisze:

    dobrze wiedzieć takie rzeczy jednak należy pamiętać, że z kawą (jak i ze wszystkim innym) nie można przesadzać:)

Napisz swój komentarz

Wypełnij proszę poniższy formularz.
Imię
E-mail
Strona www
Twój komentarz