Blog miłośników kawy
RSS
13 lis

Kawowe ciekawostki

Autor: Kawomaniak kategoria: Kawowe fakty i mity 1 komentarz

Kawowe ciekawostkiPoniżej przedstawiamy Wam znalezione w internecie ciekawostki kawowe. Zapraszamy do lektury.

Czy wiesz, że…

- Słowo kawa brzmi podobnie w niemal każdym języku świata. Dla Anglika jest to „coffee”, dla Francuza „cafe”, Niemcy mówią „Kaffee”, Holendrzy „koffie”, włosi „cafe”, Grecy „kafeo”, a Polacy „kawa”.

- Najważniejszą substancją odpowiedzialną za działanie kawy jest kofeina, która pobudza działanie kory mózgowej oraz całego centralnego układu nerwowego. W zależności od gatunku kawy, jedna filiżanka zawiera około 70-140 mg kofeiny.

- Po wypiciu kawy, zwiększone stężenie we krwi utrzymuje się od dwóch do czterech godzin. Usuwanie kofeiny z organizmu jest szybsze u kobiet (nawet o 30%)

- Smak i aromat naparu zależą od odmiany kawy, miejsca jej i uprawy oraz procesu palenia. Za jedną z najlepszych uważa się kawę otrzymaną z gatunku Coffea Arabica uprawianego w Etiopii.

- Amerykański naukowiec, Artur Klatsky po 10 latach doświadczeń doszedł do wniosków, ze picie kawy chroni przed myślami samobójczymi i odgania stres.

- W Londynie do XVII wieku ziaren kawy używano jako lekarstwa przeciw alkoholizmowi i innymi dolegliwościami. Kawa sprzedawana tam była tylko w aptekach.

- W XVII wieku w Anglii kawiarnie były tak popularne, że król Karol II próbował je zamknąć. Prestiż króla znacznie ucierpiał, gdy wobec silnego sprzeciwu Anglików, po jedenastu dniach, kawiarnie znowu otworzyły swoje podwoje.

- Pierwsza kawiarnia w Polsce powstała za Żelazną Bramą w Warszawie w 1724 roku. Jej właścicielem był Meyerhofer. Kawiarnia zbankrutowała, ponieważ warszawiacy początkowo nie chcieli pić kawy w miejscach publicznych.

- Ekspres ciśnieniowy wynalazł Włoch Achille Gaggia, Achilles wynalazcą papierowego filtra do kawy była niemiecka gospodyni domowa Melitta Bentz.

- Z kawą związane były największe koncerny motoryzacyjne. Przez ponad 130 lat oprócz samochodów, młynki do kawy produkował potentat motoryzacyjne Peugeot.

- Wielkim miłośnikiem kawy był Jan Sebastian Bach. Na cześć tego znakomitego trunku skomponował nawet „Kantatę o Kawie”.

- Przeciętny mieszkaniec Finlandii spożywa rocznie 12 kg kawy, podczas gdy statystyczny Polak 2,5 kg.

- Kawa, tak, jak wino ma swoich kiperów, którzy komponują kawowe mieszanki.

- Zielone kawowe ziarna mogą być przechowywane nawet 10 lat. Według znawców niektóre gatunki kawy stają się przez to lepsze.

- 75% kawy sprzedanej w Polsce to kawa mielona.W Wielkiej Brytanii jedynie 10%.

- Kawa to najpopularniejszy napój świata. Co roku mieszkańcy Ziemi piją 400 miliardów filiżanek.

- Tradycyjne worki jutowe używane do przechowywania zielonej kawy mieszczą około 600 000 ziaren.

- Przy ocenie kawy zmysł węchu ma większe znaczenie niż zmysł smaku.

- Zapach kawy należy do najlepiej rozpoznawalnych zapachów na świecie.

- Skandynawowie piją najwięcej kawy na świecie – spożycie sięga 12-13 kg na mieszkańca rocznie.

- Palone ziarna kawy tracą swój aromat po około 2 tygodniach. Zmielona kawa traci aromat po godzinie, natomiast napar kawowy w ciągu kilkunastu minut.

- Japonia jest jednym z największych importerów kawy. W samym Tokio działa 10.000 kawiarni, nie licząc maszyn do kawy stojących na ulicach i w biurach.

Źródło: kawaonline.pl

Autor: Filip Wydziałkiewicz

Jedna odpowiedź do wpisu “Kawowe ciekawostki”

 1. Natalia pisze:

  Witam

  Maluję obrazy kawą, herbatą – technika własna oraz farbami olejnymi.

  Może nowe technik malarskie zainteresowałyby innych.

  Moje obrazy oraz informacje o mnie na stronie: http://www.natalia-gallery.eu

  Pozdrawiam

  Natalia Jankowska Urant

Napisz swój komentarz

Wypełnij proszę poniższy formularz.
Imię
E-mail
Strona www
Twój komentarz